S T Æ V N E K A L E N D E R   2 0 1 8 – 2 0 1 9
 
  S T Æ V N E S T E D I N F O H V E M
SEPTEMBER        
15-16/09 Holdstævne for årgangssvømmre Fredericia 150 kr. Alle også Junior/Senior
22/09 FynBørn 1 Svendborg-centrumspladsen Et kort stævne, hvor svømmerne kan øve sig i at deltage i et ’rigtigt’ stævne Mini talentholdet
29-30/09 Fynske Kortbanemester-skaber Odense 22 kr. pr start.
FINA point
 
         
OKTOBER        
05-07/10 Vest kortbane mesterskaber junior og senior Vejle   2004 eller ældre piger
2003 eller ældre drenge
06/10 Fyn Rundt 1 Odense
Afholdes af FREM
22 kr. pr start Talent, Årgangshold 2, Junior/Senior
12-14/10 Valle cup Grindsted 700 kr. for overnatning og starter Talent, Årgangshold 2
         
NOVEMBER        
03-04/11 Regionskortbanemesterskaber Sønderborg
Humlehøj Hallen
Afholdes af Svømmeklubben
Sønderborg
Top fem i de to ældste årgange vil blive tilbudt at deltage i arrangementet ”Årgangssamling” den 23.-25. november, på tværs af de danske regioner, hvor der både vil være træning og hygge og mulighed for at møde svømmere fra hele landet.
200 kr for begge dage + 300 kr for overnatning og forplejning
Piger 2005-2006,
Piger 2007-2008,
Drenge 2004-2005
Drenge 2006-2007
 
18/11
 
FynBørn 2
 
Ringe
 
Et kort stævne, hvor svømmerne kan øve sig i at deltage i et ’rigtigt’ stævne
 
Mini talentholdet
24-25/11 Ringe international Ringe Overnatning fra lørdag – søndag Talent, Årgangshold 2, Junior/Senior
         
DECEMBER        
01/12 Fyn Rundt 2 Odense  
Afholdes af FREM
22 kr. pr start Talent, Årgangshold 2, Junior/Senior
07-09/12 WEIHNACHTS-GALA 2018
 
Tyskland Nyhed: stævne i Tyskland. Se mere info her:
 
 
Årgangshold 2, Junior/Senior
29/12 Kravtidsstævne H2Odense H2Odense, afholdes i Odense   Svømmere der er tæt på at erhverve kravtider
         
JANUAR        
05/01 Nytårsstævne Ringe   Talentholdet, Årgangshold 2, Junior/Senior.
Deltagelse afhænger af svømmerens nål.
Gruppe A: Svømmere, der ikke indenanmeldelses-fristen har erhvervet flippernål.
Gruppe B: Svømmere, der inden anmeldelsesfristen har erhvervet flippernål, men ikke bronzenål.
Gruppe C: Svømmere, der inden anmeldelsesfristen har erhvervet bronzenål, men ikke bronzedelfinnål.
 
06/01 Bagjulestævne Svendborg Centrumspladsen   Gruppe D:
Svømmere, der inden anmeldelsesfristen har erhvervet bronzedelfinnål, men ikke sølvnål.
Gruppe E: Svømmere, der inden anmeldelsesfristen har erhvervet sølvnål, men ikke sølvdelfinnål.
Gruppe F: Svømmere, der inden anmeldelsesfristen har erhvervet sølvdelfinnål eller en bedre nål.
 
         
25-27/01 Limfjordscup   Overnatningsstævne
 
Årgangshold 2, Junior/Senior
26/01 Fyn Rundt 3 Ringe   Talent, Årgangshold 2, Junior/Senior
27/01 FynBørn 3 Odense
Afholdes af FREM
Et kort stævne, hvor svømmerne kan øve sig i at deltage i et ’rigtigt’ stævne Mini talentholdet
         
FEBRUAR        
  Fyn lang bane / Fyn distance Odense    
01-03/02 DM Årgangsmester-skaber     Kun svømmere med kravtider
         
MARTS        
09/03 Mini FÅM Ringe   Talentholdet og de yngste årgangshold 2 svømmere.
Piger 2007-2008 eller yngre.
Drenge 2006 – 2007 eller yngre
 
  FREMs klubmesterskab Odense
Afholdes af FREM
  Alle svømmere i klubben
29-31/03 Vest Årgang, kortbane     Kun svømmere med kravtider
30/03-31/03 Vest Børne Medley stævne      
         
APRIL        
27/04 Fyn Rundt 4     Talent, Årgangshold 2, Junior/Senior
         
MAJ        
04/05 FynBørn 4 Nyborg Et kort stævne, hvor svømmerne kan øve sig i at deltage i et ’rigtigt’ stævne Mini Talent
24-26/05 HCA Cup     Talent, Årgangshold 2, Junior/Senior
         
 
JUNI
       
07-09/06 Midsommer cup Ikast Overnatning fra fredag-søndag Årgangshold 2, Junior/Senior
29/06-02/07 DM årgang, langbane      
         
 
 
 
Svømmeklubben FREM Odense | Stadionvej 50 A | 5200 Odense V | Tlf.: +45 66159455 | administrator@frem-odense.dk